Jak wybielić firanki, aby dłużej zachowały biały kolor?

Śnieżnobiałe firanki to element wystroju, który wspaniale rozjaśnia wnętrze, nadając mu przytulności, a zarazem elegancji. Nie bez powodu więc staramy się, aby utrzymać je w jak najlepszym stanie. Co jak się okazuje, nie zawsze jest proste. Dziś podpowiemy, jak skutecznie wybielić firanki oraz co zrobić, aby jak najdłużej utrzymały swoją biel?

Jak wybielić firanki

Pranie i suszenie firanek

Pranie i suszenie firanek to procesy, które nie tylko wpływają na ich czystość i kolor, ale także na stan włókien, a co za tym idzie także na to, jak firanka będzie prezentować się na naszym oknie. Błędy w praniu i niewłaściwe suszenie bardzo często powodują nieodwracalne zniszczenia takie jak zaciągnięcia, rozciągnięcie się firanki lub jej skurczenie się. Stąd przed praniem i suszeniem firanek najlepiej sprawdzić na metce lub opakowaniu (jeśli takowe jeszcze posiadamy) zalecenia producenta odnośnie prania i suszenia.

Jeżeli wycięliśmy metkę i nie mamy pewności co do składu materiału, a także nie znamy zaleceń producenta, zawsze wybieramy najbezpieczniejszą opcję, czyli namaczanie i pranie ręczne w proszku do prania firan i zasłon oraz suszenie w formie rozwieszonej.

Jak wybielić firanki - ogólne zasady bezpiecznego prania firanek:

  1. Przeczytaj etykietę — każda firanka posiada etykietę z instrukcjami dotyczącymi prania. Warto dokładnie się z nią zapoznać, aby dowiedzieć się, jakie są zalecenia producenta np. temperatura, rodzaj detergentu, sposób suszenia.
  2. Przed praniem warto podzielić firanki na grupy według koloru i składu materiału i prać je osobno. Uniknie się w ten sposób przebarwień i ewentualnych zniszczeń materiału.
  3. Wybierz odpowiedni program prania — dla większości firanek najlepszy będzie program delikatny, pranie ręczne lub specjalny program do prania firanek. Należy unikać programów z wysokimi temperaturami i mocnym wirowaniem, ponieważ mogą one uszkodzić tkaninę.
  4. Wybierz odpowiedni detergent — najlepsze będą łagodne detergenty przeznaczone do prania tkanin delikatnych lub specjalne preparaty do prania firanek. Należy unikać agresywnych środków chemicznych (np. zawierających chlor), które mogą uszkodzić tkaninę.
  5. Unikaj wirowania — większość firanek należy suszyć bez wirowania, ponieważ może ono uszkodzić delikatne włókna i doprowadzić do utraty kształtu.
  6. Susz firanki w sposób naturalny — rozwieś je i pozwól im powoli schnąć. Unikaj suszenia w suszarce bębnowej.
  7. Prasuj firanki w niskiej temperaturze — większość firanek nie wymaga prasowania, zazwyczaj samo wysuszenie ich w pozycji wiszącej wystarcza do ich wyprostowania. Jeżeli jednak zdecydujesz się na prasowanie firanek, najlepiej wybrać najniższą temperaturę, którą w razie potrzeby można delikatnie podwyższyć.

Czy firanki można prać w pralce?

W większości przypadków firanki można bezpiecznie wyprać w pralce do prania, oczywiście pod warunkiem, że zastosujemy się do zaleceń producenta i wybierzemy odpowiedni program do prania (pranie ręczne, pranie delikatne lub specjalny program do prania firanek), a także odpowiednią temperaturę, czyli w granicach 30 - 40 °C. Jeżeli zdecydujemy się na wirowanie, to wyłącznie o jak najniższej liczbie obrotów, nieprzekraczającej 400.

W pralce nie pierzemy firan z tkanego woalu, lnu, a także firan o dużych oczkach, z elementami gipiury, czy też haftu.

Jak wybielić firanki?

Wybielanie firanek nie musi być procesem trudnym. Trzeba jednak pamiętać o ich regularnym praniu, zwłaszcza gdy w pomieszczeniu często palimy papierosy, posiadamy kominek, czy mieszkamy w okolicy o dużym smogu. Niestety firanki są swego rodzaju filtrem, który z jednej strony zbiera wszystkie zanieczyszczenia z zewnątrz, ale także osiada na nich kurz i dym z wnętrza naszego mieszkania. Stąd też jedynie regularne pranie i stosowanie specjalistycznych produktów do wybielania firanek przedłuży biały kolor naszych firanek.

No dobrze, ale jak wybielić firanki, które już są poszarzałe? Czy jest jeszcze dla nich ratunek? Odpowiedź brzmi tak, ale w wybielenie takich firanek będziemy musieli włożyć trochę więcej wysiłku niż w przypadku firan, które są regularnie prane. Co ważne, prawdopodobnie wybielimy je tylko do pewnego stopnia. W tym celu konieczne będzie najpierw namaczanie, a potem jeśli to możliwe pranie w pralce. Do wybielania firanek nie stosujemy preparatów zawierających chlor. Najlepiej do tego celu wykorzystać wybielacz do firanek RADZIEMSKA, który nie tylko je wybieli, ale także nada im świeżego zapachu i delikatnie usztywni, dzięki czemu firanki będą lepiej się układać.

W przypadku mocno poszarzałych firan z materiałów syntetycznych, do namaczania można użyć także innych produktów i preparatów do wybielania białych tkanin firmy RADZIEMSKA tj.:

Produkty te należy stosować w wodzie o temperaturze 30 - 40 °C.

Czy firanki można suszyć w suszarce bębnowej?

Suszenie firanek w suszarce bębnowej nie jest wskazane. Większość producentów zdecydowanie odradza to rozwiązanie. Najlepszą metodą suszenia firanek jest ich naturalne wysychanie w pozycji wiszącej, najlepiej już na drążku, na którym będą docelowo wisieć.

Regularne pranie firanek — dlaczego jest ważne?

Regularność to cecha, która zazwyczaj przekłada się na korzyści w różnych sferach życia, nie inaczej jest w przypadku utrzymania czystości. Regularne pranie firanek pozwala na utrzymanie ich w bieli. Co więcej, specjalistyczne produkty do prania firanek nie tylko wydobywają biel, ale także pielęgnują ich włókna i sprawiają, że firanki lepiej się układają.

Jak często prać, aby dłużej zachowały biały kolor?

Zazwyczaj pierzemy firanki, gdy zauważymy, że potrzebują już odświeżenia. Nie warto jednak czekać do tego momentu i najlepiej prać je regularnie co 3 - 4 miesiące, w ten sposób nie doprowadzimy do ich zszarzenia, a powstałe zabrudzenia będą dużo łatwiejsze do usunięcia.

Wbrew pozorom częstsze pranie nie odbije się na kondycji naszych firanek — wręcz przeciwnie. Regularnie prane firanki nie będą wymagały długiego namaczania i stosowania mocniejszych wybielaczy. Warto podkreślić, że wiele osób w przypadku, gdy firanki się nie dopiorą za pierwszym razem, pierze je ponownie z użyciem mocniejszych preparatów do prania, co zdecydowanie bardziej niszczy włókna niż regularne, delikatne pranie.

Co stosować do prania i wybielania firanek?

Do prania i wybielania firanek najlepiej stosować specjalne proszki i wybielacze, które je wybielą, a także wzmocnią ich włókna. Nie stosujemy preparatów zawierających chlor, jeżeli firanki są mocno zabrudzone, możemy dodać do namaczania lub prania wybielacz tlenowy, lub enzymatyczny. Należy jednak pamiętać, aby stosować je w wodzie o temperaturze max. 40 °C.

Produkty RADZIEMSKA, które można wykorzystać do prania i wybielania firanek:

wybielacz do firnakeprobieljak wybielić firanki

Jak przechowywać białe firanki, aby nie zszarzały?

Wiele osób zastanawia się, czy przechowywanie firanek wpływa na ich kolor? Otóż tak, niewłaściwie przechowywane firanki mogą stracić swój śnieżnobiały kolor. Aby tego uniknąć, należy przechowywać firanki na oddzielnej półce lub szufladzie, tak aby nie miały bezpośredniej styczności z innymi tkaninami, zwłaszcza ciemniejszymi. Można spotkać się nawet z zaleceniami, aby przechowywać poskładane firanki owinięte w biały papier. Co ważne, zawsze przechowujemy je w zacienionym miejscu, bez dostępu promieni słonecznych.