Jak usunąć tłuste plamy z koszuli?

Tłuszcz to jeden z najtrudniejszych rodzajów zabrudzeń do usunięcia, ale bez obaw — Twoje ubranie nie musi wylądować w koszu na śmieci. Dzięki kilku sprawdzonym metodom, a także przy użyciu preparatów RADZIEMSKA skutecznie pozbędziesz się niechcianych plam. Dziś podpowiemy, jak usunąć tłuste plamy z koszuli?

jak usunąć tłuste plamy z koszuli

Tłuste plamy na koszuli — jak usunąć i na co zwrócić uwagę?

Chwila nieuwagi podczas posiłku, czy też nakładania kosmetyków i jest — tłusta plama, nierzadko w kombinacji z czerwonym sosem, pesto, czy też w mieszance z serum lub z podkładem do twarzy. Choć w kwestii plam liczy się czas, zanim weźmiemy się za ich usuwanie, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Dzięki temu skutecznie usuniemy tłustą plamę z koszuli, przy okazji jej nie niszcząc.

Metka — czyli zalecenia producenta.

Przed praniem, a zwłaszcza gdy mamy zamiar użyć mocnego odplamiacza lub niekonwencjonalnych metod odplamiania, należy sprawdzić jakie zalecenia i informacje umieścił na metce producent. Znajdziemy tam nie tylko skład tkaniny, ale także sugerowaną metodę prania i suszenia.

W kwestii odplamiania interesuje nas przede wszystkim to czy nasze ubranie możemy wybielać lub chlorować. Zwracamy także uwagę na temperaturę i metodę prania (pranie ręczne, delikatne pranie w pralce, czyszczenie chemiczne).

Pamiętajmy, że wiele odplamiaczy nadal zawiera w składzie chlor. Jeżeli na metce naszego ubrania znajduje się symbol przekreślonego trójkąta, oznacza to, że ubrania nie można wybielać i chlorować. Nie możemy więc użyć konwencjonalnego odplamiacza z chlorem. W takim wypadku, zwłaszcza gdy jest to plama z tłuszczu, najlepszym rozwiązaniem jest użycie Odplamiacza enzymatycznego do tkanin zaplamionych w procesach gastronomicznych BIO-BIEL G. Jest to ekologiczny odplamiacz bez chloru, o składzie opartym na naturalnych enzymach, które skutecznie usuwają plamy z jedzenia różnego typu, w tym tłuszcz.

Rodzaj tkaniny a usuwanie tłustych plam.

W przypadku usuwania tłustych plam z koszuli koniecznie sprawdzamy skład materiału. Koszule mogą być wykonane z różnych tkanin od bawełny, po len, jedwab, a nawet wełnę. Bawełna to mało problematyczny materiał, do którego zazwyczaj możemy użyć mocniejszego odplamiacza np. z serii odplamiaczy tlenowych OXY.

Problem pojawia się, gdy tłusta plama znajduje się na koszuli z jedwabiu, wełny lub lnu. W takim przypadku musimy użyć odplamiacza bez chloru, jednak wcześniej należy wykonać próbę nakładając odplamiacz w niewidocznym miejscu. Jeżeli z tkaniną nic się nie stanie, możemy użyć go bezpośrednio na plamę, jednak nie zaleca się, aby dodawać go do prania, ponieważ pod jego wpływem włókna tkanin mogą ulec osłabieniu, co finalnie przełoży się na stan i trwałość ubrania.

Przed użyciem odplamiacza zawsze stosujemy się do instrukcji producenta, nie zostawiamy go na tkaninie dłużej niż jest to wskazane i trzymamy się zalecanej temperatury oraz wymienionych sposobów użycia (namaczanie, pranie, wcieranie w plamę itd.)

Bezpiecznymi środkami, które możemy zastosować na zabrudzenia na delikatnych tkaninach jest soda oczyszczona i ocet. W dalszej części wpisu dokładniej opisaliśmy, jak usunąć tłuste plamy z koszuli za pomocą tych produktów.

Z czego powstała tłusta plama?

Kolejny ważny czynnik to pochodzenie plamy. Mogłoby się wydawać, że koszule brudzą głownie Panowie, w końcu to oni są fanami kebabów, pizzy i steków, trzeba jednak przyznać, że płeć piękna także potrafi zrobić wyjątkowo trudną do usunięcia plamę z kosmetyków na bazie naturalnych olejków i maseł. Jeszcze inny rodzaj plam to tłuste plamy na odzieży dziecięcej, które zazwyczaj zajmują znacznie większy obszar ubrania. W przypadku gdy nasza pociecha dopiero uczy się jeść, możemy spodziewać się tłustych plam także na zasłonach, narzutach, poduszkach i obiciach mebli.

Tłuste plamy na koszuli, które powstały z jedzenia wbrew pozorom nie będą najtrudniejsze do usunięcia. Znacznie gorzej usunąć plamy po kosmetykach, które w swoim składzie zawierają różnego rodzaju olejki i substancje natłuszczające.

Tłuste plamy mogą powstać z:

  • oleju spożywczego
  • twardych tłuszczów spożywczych
  • nabiału np. śmietany
  • tłuszczów przemysłowych np. smary, olej napędowy
  • kosmetyków tj. serum i olejki, oliwki do ciała, masła, ale także podkłady.

Czym usunąć tłuste plamy z koszuli?

Plamy z koszuli możemy usunąć na wiele sposobów. Do wyboru mamy domowe sposoby, jak i sprawdzoną i skuteczną chemię gospodarczą marki RADZIEMSKA.

Domowe sposoby

Wśród domowych sposobów na tłuste plamy na koszuli najczęściej spotyka się sodę oczyszczoną, ocet, sok z cytryny, mąkę ziemniaczaną, płyn do naczyń, a także długie namaczanie, które obecnie przeżywa swój renesans pod nazwą stripowanie.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to sprawdzony i dobrze znany środek na plamy różnego pochodzenia. Można zastosować ją na materiałach i powierzchniach różnego typu, zarówno na sucho (np. na dywanach, garnkach, kuchenkach, płytkach ceramicznych itd.), jak i na mokro w formie roztworu lub pasty.

Do usunięcia tłustej plamy z koszuli możemy wykorzystać sodę oczyszczoną w formie pasty lub roztworu. Aby sporządzić pastę z sody oczyszczonej, należy wymieszać sodę w proporcji z wodą 1:1, z octem (powstanie intensywna piana), lub z płynem do mycia naczyń. Tak powstałą papkę nakładamy na plamę i pozostawiamy na około 30 minut. Po tym czasie delikatnie pocieramy plamę, najlepiej miękką szczoteczką, a następnie płuczemy. Możemy od razu wyprać ubranie w pralce.

Roztwór z sody oczyszczonej można wykorzystać do namaczania. Zazwyczaj na 5 litrów wody używamy 100 g sody oczyszczonej. W przypadku starych, trudnych do usunięcia plam można zwiększyć stężenie roztworu lub dodać ocet, czy też sok z cytryny. W takim roztworze możemy moczyć ubranie kilka godzin. Następnie ubranie pierzemy w pralce.

Ocet i sok z cytryny.

Ocet, podobnie jak sok z cytryny możemy zastosować bezpośrednio na plamę, jednak należy zachować ostrożność w przypadku tkanin kolorowych. Po polaniu plamy octem lub sokiem z cytryny pozostawiamy ją na około 10 - 15 minut, po czym pierzemy ubranie w pralce. Możemy także namoczyć całe ubranie w roztworze octu (lub soku z cytryny) i ciepłej wody w proporcji 1:2 i pozostawić je na około 15 - 30 minut, a następnie wyprać.

Mąka ziemniaczana

Mąka ziemniaczana to dosyć nietypowy sposób na usunięcie tłustych plam, jednak doskonale sprawdza się w czyszczeniu na sucho delikatnych tkanin tj. wełna czy też jedwab. Plamę z tłuszczu należy pokryć mąką ziemniaczaną, a następnie delikatnie ją poocierać tkaniną, do momentu, aż plama zniknie. Trzeba mieć jednak świadomość, że ta metoda może nie zadziałać w przypadku mocnych zabrudzeń i starych plam.

Płyn do naczyń na tłuste plamy na koszuli.

Płyn do naczyń to także popularna metoda na plamy z tłuszczu, a jednocześnie prosta w zastosowaniu. Wystarczy nanieść płyn na plamę, odczekać od 15 do 30 minut, a następnie potrzeć plamę miękką szczoteczką i wyprać w proszku do prania. Płyn można stosować także jako dodatek do namaczania lub prania ubrań.

Długie namaczanie.

Długie namaczanie, czyli stripowanie, to metoda, którą na co dzień stosowały nasze babcie i prababcie, w czasach, gdy dostęp do chemii gospodarczej był ograniczony, a w domach można było spotkać jedynie pralki typu “frania”.

Stripowanie to nic innego jak namaczanie prania w wodzie z naturalnym środkiem piorącym przez co najmniej kilkanaście godzin, a nawet całą dobę. Do namaczania używamy sody oczyszczonej, boraksu lub płatków mydlanych, ale możemy także zastosować proszek do prania. Po namoczeniu należy wyprać ubranie w pralce.

Odplamiacze na plamy z tłuszczu.

Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się tłustych plam z ubrań jest użycie odpowiedniego odplamiacza. Do wyboru mamy odplamiacze z chlorem, odplamiacze tlenowe, a także ekologiczne odplamiacze enzymatyczne.

Odplamiacze na bazie chloru.

Odplamiacz z chlorem jest polecany do tkanin białych, gdyż posiada on także właściwości wybielające. Są one polecane, gdy zależy nam także na odkażeniu tkaniny, dlatego często wykorzystuje się je w szpitalach i hotelach. Stosując w domu odplamiacz na bazie chloru, należy pamiętać o bardzo dokładnym wypłukaniu tkaniny, gdyż pozostały we włóknach chlorowy wybielacz może spowodować ich osłabienie i zniszczenie.

Odplamiacze tlenowe

Odplamiacz tlenowy to doskonała alternatywa dla odplamiaczy z chlorem. Są równie skuteczne, a bez obaw możemy je stosować także do kolorowych tkanin. W asortymencie RADZIEMSKA można znaleźć odplamiacze OXY, które można wykorzystać do namaczania, a także jako dodatek do prania, który wzmocni działanie proszku, a także ożywi kolor ubrania.

Odplamiacze enzymatyczne

Odplamiacze enzymatyczne to naturalne i ekologiczne rozwiązanie. W przypadku plam z tłuszczu warto zastosować specjalistyczny Odplamiacz enzymatyczny do tkanin zaplamionych w procesach gastronomicznych BIO-BIEL extra G. Zawiera on w składzie 5 enzymów pochodzenia naturalnego, które skutecznie usuwają różne rodzaje zabrudzeń, w tym plamy z tłuszczu. Sprawdza się doskonale do namaczania oraz jako dodatek do prania.