Kwasek cytrynowy na plamy

Kwasek cytrynowy jest powszechnie znanym środkiem o szerokim zastosowaniu głównie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym oraz kosmetycznym. W każdym gospodarstwie domowym znajdzie zastosowanie jako środek poprawiający smak potraw, konserwujący przetwory, usuwający kamień z czajników, a nawet w praniu jako wybielacz i odplamiacz.

Kiedy stosować kwasek cytrynowy na plamy?

Zasada stosowania kwasku cytrynowego jako środka do usuwania plam jest taka sama jak każdego innego odplamiacza. Najważniejsze jest to, by zadziałać jak najszybciej. Należy pamiętać, że odplamianie - w przypadku każdego środka o takim działaniu - jest wstępnym krokiem. Każdorazowo trzeba po całej procedurze wyprać tkaninę w tradycyjnych środkach piorących i pozostawić do wyschnięcia lub wysuszyć w suszarce bębnowej.

Kwasek cytrynowy na plamy

UWAGA! Prasowanie utrwala niektóre plamy. Jeśli więc zamierzamy uprasować „ciuszek”, to dopiero po stwierdzeniu, że plama została usunięta.

Jak stosować kwasek cytrynowy jako odplamiacz?

Aby kwasek cytrynowy spełnił swoją funkcję przy odplamianiu ciężkich do usunięcia plam należy sporządzić z niego roztwór w odpowiednich proporcjach. W jednym litrze letniej wody należy dokładnie rozpuścić 10 g kwasku cytrynowego. W tak przygotowanym naturalnym odplamiaczu należy na kilka godzin moczyć zaplamione ubranie i po tym czasie wyprać je jak zwykle.

Na intensywne, ciemne i trudne do usunięcia plamy można przygotować mocniejszy roztwór i zastosować go bezpośrednio na plamę.

Kwasek cytrynowy jako środek wybielający zżółknięte ubrania

Białe ubrania nawet regularnie prane, z czasem, tracą swoją biel i stają się zszarzałe, a nawet zżółknięte. By przywrócić im dawny blask warto przygotować roztwór wybielający z kwasku cytrynowego. W szklance letniej wody należy rozpuścić dwie łyżeczki kwasku cytrynowego i dodać tak przygotowany roztwór na etapie namaczania do kąpieli piorącej. Po godzinie wyprać jak dotychczas.

Kwasek cytrynowy w pralce

Dodanie kwasku cytrynowego razem z proszkiem do prania w pralce sprawi, że plamy podczas prania zdecydowanie łatwiej ulegną usunięciu. Pranie z kwaskiem cytrynowym należy wykonać na standardowym programie w temperaturze odpowiedniej do pranych materiałów.

Środki ostrożności

Przed użyciem kwasku cytrynowego na plamy na kolorowych ubraniach warto sprawdzić w niewidocznym miejscu, czy nie odbarwi on materiału. Należy pamiętać także, aby zawsze przy stosowaniu kwasku cytrynowego mieć na sobie rękawice ochronne i chronić twarz i oczy przed dostaniem się tam kwasku.

A co, gdy kwasek cytrynowy nie poradzi sobie z plamami?

Jeśli powstałych plam nie udało się usunąć za pomocą kwasku cytrynowego, należy wówczas sięgnąć po specjalistyczne środki odplamiające np. odplamiacz enzymatyczny do tkanin BIO-BIEL. Jego zadanie polega na wspomaganiu środków piorących poprzez skuteczne odplamianie, wybielenie i dezynfekcję. Może być stosowany również jako środek odplamiający w procesie namaczania.

Odplamiacz enzymatyczny do tkanin BIO-BIEL sprawdzi się także w przypadku tkanin kolorowych. Należy jednak pamiętać o tym, by nie używać go do materiałów takich jak wełna czy naturalny jedwab.

Silne i niezwykle skuteczne działanie tego środka odplamiającego zawdzięczamy bogatemu składowi, wśród którego znajduje się pięć enzymów: proteaza, amylaza, lipaza, mannanaza i celulaza. Cztery z nich charakteryzuje działanie odpowiadające za właściwości odplamiające różnego pochodzenia. Celulaza natomiast posiada właściwości pielęgnujące włókna, pozwalając jednocześnie zachować żywe kolory tkanin.

Odplamiacz enzymatyczny BIO-BIEL jest produktem ekologicznym. Jest przebadany dermatologicznie, nie zawiera chloru i zabezpiecza pralkę przed osadzaniem się kamienia na grzałkach.