Jak usunąć plamy z krwi - domowe sposoby

Niezależnie od tego, w jaki sposób powstały plamy z krwi oraz tego, na czym pozostały; czy jest to dywan, koc, czy część ubrania, wszystkie wymagają dokładnie tego samego podejścia, aby się ich pozbyć. Zanim jednak spróbujemy cokolwiek zdziałać z czerwonymi plamami, koniecznie musimy upewnić się, że ubrudzony materiał można potraktować odplamiaczem (czyli najsilniejszym środkiem o jakim dziś wspomnimy). Poniżej znajduje się lista domowych sposobów na pozbycie się krwi z różnych materiałów oraz instrukcja, jak się za to w ogóle zabrać.

 Jak usunąć plamy z krwi - domowe sposoby

Podstawowe zasady pozbywania się plam z krwi

Zanim jednak przejdziemy do omawiania poszczególnych metod, zwróćmy uwagę na to, od czego zacząć.

Każde ubranie, dywan czy inny kawałek zakupionego materiału posiada swoją metkę. Są na niej istotne informacje, wśród których znaleźć możemy instrukcje dotyczące pielęgnacji. Jeśli czyszczenie plam z krwi rozpoczniemy od przeczytania tej instrukcji, z pewnością unikniemy zniszczenia materiałów.

Drugim ważnym aspektem pozbywania się tego rodzaju plam jest czas. Odgrywa on tutaj olbrzymią rolę, ponieważ im dłużej będziemy zwlekać z rozpoczęciem czyszczenia, tym plama będzie bardziej zaschnięta, a tym samym trudniejsza do usunięcia.

Ważne jest także to, aby do pozbywania się krwi z materiałów używać tylko i wyłącznie zimnej wody, ponieważ ciepła utrwali niechciane zabrudzenia.

Skoro znamy już podstawowe zasady przed podjęciem się czyszczenia plam, można spokojnie zabierać się za domowe sposoby na pozbycie się plam z krwi.

Słyszeliśmy o kilku domowych sposobach usuwania plam z krwi. Nie wszystkie są przez nas sprawdzone, ale jeśli chcecie je przetestować, to zróbcie to tak:

Sól kuchenna

Sól kuchenna jest produktem, który gości niemal w każdej kuchni. Zatem może okazać się właśnie tym środkiem do czyszczenia, którego użyjemy. Aby to zrobić najlepiej jest przygotować roztwór o odpowiednich proporcjach. Mianowicie, do jednego litra wody dosypujemy trzy łyżeczki soli. Jeśli natomiast tkanina, którą zamierzamy czyścić będzie delikatna, wystarczyć powinny dwie łyżeczki soli. Po przygotowaniu takiego roztworu traktujemy nim plamę z krwi i zostawiamy na około jedną godzinę. Następnie spłukujemy pod zimną wodą - plama powinna zniknąć. 

Soda oczyszczona 

Soda oczyszczona, podobnie jak sól kuchenna, jest jednym z podstawowych składników każdej kuchni. Dlatego z dostępnością również nie powinno być problemu. W przeciwieństwie jednak do soli kuchennej, sody oczyszczonej nie mieszamy z wodą. Sodę używamy na sucho, delikatnie rozprowadzając po zabrudzonym materiale, jednak należy zrobić to dokładnie, aby każdy fragment plamy został pokryty sodą w proszku. Zabrudzenie zostawiamy w takiej formie na przynajmniej osiem godzin, a następnie spłukujemy zimną wodą.

Szare mydło

Czyli jeden z najstarszych i chyba najbardziej znanych sposobów pozbywania się nie tylko plam z krwi, ale również innych zabrudzeń z materiałów. Szare mydło wystarczy zamoczyć w zimnej wodzie, a następnie dokładnie wcierać w plamę. Po skończonym wcieraniu powinniśmy zostawić na chwilę zabrudzenie w takiej formie, aby szare mydło mogło wydostać zaschniętą krew na wierzch. Później pozostaje już tylko spłukać plamę zimną wodą, aby się jej pozbyć.

Proszek do pieczenia

W tym przypadku można postąpić na dwojaki sposób. Pierwszy z nich to zmieszanie proszku do pieczenia z niewielką ilością wody, a następnie wtarcie mikstury w plamę. Drugi to użycie suchego proszku do pieczenia. W jednym i drugim przypadku, po wtarciu proszku w zabrudzenie, należy spłukać miejsce zimną wodą. W taki sposób pozbędziemy się zarówno świeżych, jak i nieco starszych plam z krwi.

To były przykłady niesprawdzonych przez nas sposobów. A teraz metoda, którą możemy z całą odpowiedzialnością polecić:

Odplamiacz Bio-Biel lub Bio-Biel K

Jest to najskuteczniejszy środek na tej liście. Należy go wsypać do pralki razem z proszkiem do prania lub przed praniem moczyć tkaninę w letnim roztworze wodnym odplamiacza Bio-Biel lub Bio-biel K.